Answer:
70%
Explanation:
Given that,
Cost price of the stock = $2.98 per share
Sold price of the stock = $0.88 per share
We need to find the percent decrease in the stock. It can be done as follows :

or
= 70%
So, the decrease in the stock is equal to 70 %.