87.2k views
2 votes
Mark pays $4.68 for 0.72 of a pound of almonds. How much is one pound of almonds?

User JossFD
by
5.8k points

2 Answers

0 votes

Answer:

$6.50/lb

Explanation:

4.68/0.72 = $6.50/lb

User KonstantinosKokos
by
6.0k points
3 votes
Answer:
The answer is 6.50
Explanation:
To solve and to find the cost ratio, we will do the cross multiplying process;
4.68 = x
0.72 1
Next, we will solve for x;
0.72x = 4.68
x = 4.68 / 0.72
x = 6.50
User HsnVahedi
by
5.9k points