menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mark pays $4.68 for 0.72 of a pound of almonds. How much is one pound of almonds?
asked
Nov 11, 2022
87.2k
views
2
votes
Mark pays $4.68 for 0.72 of a pound of almonds. How much is one pound of almonds?
Mathematics
high-school
JossFD
asked
by
JossFD
6.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
Answer:
$6.50/lb
Explanation:
4.68/0.72 = $6.50/lb
KonstantinosKokos
answered
Nov 13, 2022
by
KonstantinosKokos
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer:
The answer is 6.50
Explanation:
To solve and to find the cost ratio, we will do the cross multiplying process;
4.68 = x
0.72 1
Next, we will solve for x;
0.72x = 4.68
x = 4.68 / 0.72
x = 6.50
HsnVahedi
answered
Nov 18, 2022
by
HsnVahedi
6.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.6m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org