The ratio below shows the relationship between the weight of apples purchased and the total cost of the apples. 1 lb = $2 / 4 lb = $8 / 6 lb = $12 / 10 lb = $20 When the weight of apples is increased by a factor of 4, by what factor does the total cost increase? *
Mark only one oval.
A. 4
B. 3
C. 6
D. 8