163k views
3 votes
Jimmy buys 5 notebooks that each cost the same amount and 1 binder that costs $7.50. The total cost is $18.75. How much does each notebook cost?

Choices:
A. $2.25
B. $5.24
C.$2.52
D.$3.80​

User Buren
by
4.5k points

2 Answers

3 votes

Answer:

The answer would be $2.25

Explanation:

If you multiply 2.25 with 5 you get 11.25 so now you just add the 7.50 to it and that's how you get 18.75

User Cfischer
by
4.5k points
4 votes

Answer:

A. $2.25

Explanation:

If you subtract $7.50 from $18.75 you get $11.25, then divide that by 5 and you'll get $2.25.

Hope this was useful.

User Abbas Kararawala
by
4.6k points