71.5k views
2 votes
Six pounds of strawberries cost $11.94. Determine the unit rate and use it to find the price of eight pounds of strawberries.

User Nielsr
by
8.6k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$15.92

Explanation:

First find the price of one pound. 11.94÷6=1.99 Once you find the price of 1 pound. You multiply the price of one pound 8 times. 1.99×8=15.92 Hope it helps!

User Izza
by
7.4k points
2 votes

Answer:

The unit rate is $1.99. The price of eight pounds of strawberry $15.92.

Explanation:

To find the unit price, you divide $11.94 by 6 and you get $1.99. For eight pounds, multiply $1.99 with 8 and you get $15.92.

User LodeRunner
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories