138k views
3 votes
David had 20 pencils 5 of them were green and 15 are purple what percentage were green what percentage were purple

2 Answers

3 votes

Answer:

Percentage of Green Pencils = 100* Green Pencils / Total Pencils

Percentage of Green Pencils = 100* 5/20

Percentage of Green Pencils = 500 / 20

Percentage of Green Pencils = 25%

Explanation:

sorry i didnt know the percentage of purple

User Cowan
by
7.3k points
2 votes

Answer:

25% were green

Explanation:

User Brian Sullivan
by
6.6k points