147k views
3 votes
Amie had $22 to spend on school supplies. After buying 8 pens, she had $10 left. How much did each pen cost?

User Iwgx
by
4.8k points

2 Answers

2 votes
22-8x = 10
-8x = -12
x = 1.5
User Woder
by
4.3k points
5 votes

Answer:

Each pen cost about $1.50

Explanation:

My math is most likely wrong but I first did 22-10 and 12. Then I did 12 divided by 8 and got 1.50. Hope this helps :)

User Rajnikant Kakadiya
by
4.2k points