228k views
3 votes
Judy paid $10.48 for a number of

toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

User Leth
by
5.6k points

1 Answer

5 votes
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Judy paid $10.48 for a number of toothbrushes. If each toothbrush costs $1.31, how-example-1
User ProxyTech
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.