85.2k views
5 votes
Silvergrove middle school spent $60 to purchase 4 work books. How many these workbooks can they buy for $90? Solve using unit rates.

User Maas
by
5.5k points

1 Answer

2 votes
They can buy 6 workbooks with $90. To find the unit rate we simply divide the cost ($60) by the number of books (4). That gives us $15, the cost of 1 workbook. So now to find out how many workbooks can be purchased with $90, we divide 90 by 15. That’s how I got 6 workbooks. Hope this helps.
User Ammar Mohamed
by
4.6k points