109k views
5 votes
Suppose you are buying orange juice and you want to find the best deal. You find four different brands that offer various sizes that include 6 oz for $1.25, 8 oz for $1.33, 12 oz for $1.50 and 16 oz for $2.10. Which orange juice is the better buy?

User RAMAN RANA
by
7.7k points

1 Answer

5 votes

Answer: 3rd brand.

Explanation:

1st brand:

6 oz cost $1.25

The amount per ounce will be:

= $1.25/6

= $0.21

2nd brand:

8 oz cost $1.33

The amount per ounce will be:

= $1.33/8

= $0.17

3rd brand:

12 oz cost $1.50

The amount per ounce will be:

= $1.50/12

= $0.125

4th brand:

16 oz cost $2.10

The amount per ounce will be:

= $2.10/16

= $0.13

From the calculation, the 3rd brand of orange juice is the better but as it's cheaper than others.

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories