80.0k views
5 votes
Which is the better buy? Deal A: 32 oz of cereal for $3.99 or Deal B: 16 oz of cereal for $2.99?

User Cclient
by
5.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

I think deal A

Explanation:

It comes with more Oz and is only a dollar higher then $2.99

User Shreyash Mahajan
by
5.5k points