menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mary saw a bottle of shampoo that cost $7.75 and a bottle of conditioner that cost $5.90. Estimate the price difference between the conditioner and the shampoo.
asked
Sep 9, 2022
129k
views
2
votes
Mary saw a bottle of shampoo that cost $7.75 and a bottle of conditioner that cost $5.90.
Estimate the price difference between the conditioner and the shampoo.
Mathematics
high-school
Jins Peter
asked
by
Jins Peter
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
$1.85
Explanation:
Ajith Kannan
answered
Sep 14, 2022
by
Ajith Kannan
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 25, 2024
194k
views
For a limited time, people who buy Silky Smooth Shampoo get a sample bottle of Silky Smooth Conditioner that is attached to the bottle of shampoo. This is an example of a(n) Question 12 options: in-pack
Ritesh Bansal
asked
Jul 25, 2024
by
Ritesh Bansal
7.6k
points
Computers and Technology
high-school
1
answer
3
votes
194k
views
asked
Jan 21, 2019
188k
views
If I take a shower every two days for two weeks and my shampoo bottle empties at a rate of 1/4 a week and my shampoo bottle is half-full and my conditioner bottle is 1/4 how much shampoo and conditioner
Udendu Abasili
asked
Jan 21, 2019
by
Udendu Abasili
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
188k
views
asked
Jul 1, 2020
56.0k
views
The local pharmacy has a coupon for two-in-one shampoo and conditioner. The original cost of one bottle is $6.99, and the coupon is for $1.75 off. How much does one bottle cost when the coupon is applied?
Mouin
asked
Jul 1, 2020
by
Mouin
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
56.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org