218k views
2 votes
A bouquet had 10 flowers and sold for $70. which is a rate of $_per flower

User Jojeck
by
5.7k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$7 per flower

Explanation:

So to find the unit rate we divide the money by how many flowers sold:

70 รท 10 = 7

hope this helps:)

User Racooon
by
5.8k points
6 votes
ANSWER: $7 per flower
User Yih
by
4.9k points