79.2k views
0 votes
Karen has a coupon for $1.52 off on

a package of chocolate bars. A
package normally costs $10.25, and
it has 9 chocolate bars. If Karen uses
her coupon, what will the price per
chocolate bar be?

1 Answer

3 votes

Answer:

I believe that $0.97 would be right

Explanation:

10.25 - 1.52 = 8.73, divide 8.73 by 9 to get 0.97

User Asgerhallas
by
6.2k points