106k views
3 votes
Bob and his friends went out to lunch.

• They bought 3 sandwiches and 3 bottles of water.
The bottles of water cost $1.50 each.
• The total bill was $30.00.
How much does one sandwich cost if they cost the same amount?

User Gnat
by
7.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Each sandwich cost 8:50

Explanation:

total 30$

total price of the waters 4:50

30-4:50=25:50

25:50÷3=8:50

User Pierangelo Orizio
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories