Answer:
Scott paid $ 1.72 per kilo for the first bag, and $ 1.85 per kilo for the second bag, with which the best buy is the first bag.
Explanation:
Since Scott paid 10.47 for a 6.08-kg bag of dog food, while a few weeks later, he paid 13.88 for a7.48-kg bag at a different store, to find the unit price for each bag, and then state which bag is the better buy based on the unit price, the following calculation must be performed:
10.47 / 6.08 = X
1.72 = X
13.88 / 7.48 = X
1.85 = X
Thus, Scott paid $ 1.72 per kilo for the first bag, and $ 1.85 per kilo for the second bag, with which the best buy is the first bag.