108k views
5 votes
24 pencils cost $1.20, how much will one pencil cost?

4.5 pound of apples costs $22.50. What is the unit price?

User DrM
by
5.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

1) $0.05

2) $5.00

Explanation:

1)

1.2/24 = 0.05

2)

22.5/4.5 = 5

User Zagorax
by
5.5k points