188k views
3 votes
A cone has a volume of 565.2 cubic millimeters and a radius of 6 millimeters. What is its

height?
Use I 3.14 and round your answer to the nearest hundredth.

1 Answer

7 votes

Answer:

h = 15 mm

Explanation:

Given that,

The volume of a cone, V = 565.2 cubic millimeters

The radius of the cone, r = 6 mm

We need to find its height. The formula for the volume of the cone is given by :


V=(1)/(3)\pi r^2 h

Where

h is the height of the cone


h=(3V)/(\pi r^2)\\\\h=(3* 565.2 )/(3.14 * 6^2)\\\\h=15\ mm

So, the height of the cone is equal to 15 mm.

User Loourr
by
7.5k points