125k views
2 votes
A student invested 1300 in account that pays 4% annual compound interest. He will not make any additional deposits or withdraws. How much will he have in the account at the end of five years?

1 Answer

4 votes
Year 1: $1300x0.04= $52 + $1300 = $1352
Year 2: $1352x0.04 = $54.08 + $1352 = $1406.08
Year 3: $1406.08x0.04 = $56.24 + $1406.08 = $1542.62
Year 4: $1542.62 x 0.04 = $61.70 + $1542.62= $1604.32
Year 5: $1604.32 x 0.04 = $64.17
The Student will have $1668.14 at the end of 5 years. I broke it down by year I hope this helps
User Matthijs Bierman
by
7.1k points