145k views
0 votes
A grocery store sells a bag of 5 lemons for $3.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?

User Bo Qiang
by
5.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

the unit cost of each lemon is $0.60

Explanation:

divide 3.00 by 5 to get 0.6

User Vargen
by
5.1k points