137k views
1 vote
Jon is buying gas for his car. The cost of gas varies directly with the number of gallons of gas. If

he pays $8.75 for 5 gallons of gas, how much would it cost for 32 gallons?

1 Answer

4 votes

Answer:

56 gallons of gas

Explanation:

Jon paid $8.75 for 5 gallons.

So how much does 1 gallon cost?

=> 5 gallons = $8.75

=> 5/5 gallons = $8.75/5

=> 1 gallon = $1.75

So how much does 32 gallons cost?

=> 32 gallons = 32 * 1.75 = $56

User Imansyaefulloh
by
6.7k points