137k views
1 vote
PLEASE ANSWER ASAP: Two stores offer differently priced sales for the same paper towels, according to the table below. Which store offers the better deal, based on a lower unit price per roll?

PLEASE GIVE STEPS AND ANSWER AND NO FILE LINK!

PLEASE ANSWER ASAP: Two stores offer differently priced sales for the same paper towels-example-1
User Krystel
by
5.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Store 1.

Explanation:

Divide the price by the amount of roles of toilet paper. Ex 3.60÷12=.3 and 3.50÷10=.35. Now choose the lower option

User Dvanrensburg
by
4.9k points