225k views
4 votes
PLEASE ANSWER ASAP: On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza? (4 points)

PLEASE SHOW STEP AND ANSWER!

1 Answer

5 votes

Answer:

8.76

Explanation:

$26.28 ÷3=8.76

since 26.38 is the total amount of all the 3 pizzas then we would have to divide 26.28 by the amoun of pizzas that was bought, which is 3, and you will get your answer

User SystemParadox
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories