230k views
1 vote
A bottle of soap costs $3.45 for 64ounces. What is the cost per ounce?

User Lastchance
by
8.3k points

2 Answers

0 votes
Five cent per a ounce
User Dureuill
by
8.4k points
1 vote

Answer:

$0.05

Explanation:

All you have to do us divide the cost by the amount of ounces

3.45 ÷ 64 is about 0.05

The full answer is 0.05390625

Since we are talking about money, it should be $0.05

User Burak Dede
by
8.0k points

Related questions

asked Oct 14, 2020 127k views
Spencer Alger asked Oct 14, 2020
by Spencer Alger
8.5k points
2 answers
4 votes
127k views