9514 1404 393
Answer:
- initial value: $20,000
- after 11 years: $4,902
Explanation:
Assuming your equation is ...
v(t) = 20,000(0.88^t)
The value for t=0 is 20,000.
The value for t=11 is 20,000(0.88^11) ≈ 4,902.
The initial value is $20,000; the value after 11 years is $4,902.