182k views
1 vote
Meljer is selling a 9.25 oz bag of Doritos for $3.50. What is the cost per ounce of Doritos? Round your answer to the nearest penny (hundredths of a dollar).

User Jsgoupil
by
5.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

0.38

Explanation:

We will use ratios:


(9.25)/(3.5) =(1)/(x) \\\\9.25x=3.5\\x=0.38

User Kiran Sk
by
6.5k points