113k views
2 votes
3.

Two Cars, A and B, (starting, at the same time, from the same point) are moving
with average speeds of 40 km/h and 50 km/h, respectively, in the same direction.
Find how far will Car B be from Car A after 3 hours.


1 Answer

3 votes

Answer:

car B will be 30 Km ahead of car A.

Step-by-step explanation:

We'll begin by calculating the distance travelled by each car. This is illustrated below:

For car A:

Speed = 40 km/h

Time = 3 hours

Distance =?

Speed = distance / time

40 = distance / 3

Cross multiply

Distance = 40 × 3

Distance = 120 Km

For car B:

Speed = 50 km/h

Time = 3 hours

Distance =?

Speed = distance / time

50 = distance / 3

Cross multiply

Distance = 50 × 3

Distance = 150 Km

Finally, we shall determine the distance between car B an car A. This can be obtained as follow:

Distance travelled by car B (D₆) = 150 Km

Distance travelled by car A (Dₐ) = 120 Km

Distance apart =?

Distance apart = D₆ – Dₐ

Distance apart = 150 – 120

Distance apart = 30 Km

Therefore, car B will be 30 Km ahead of car A.

User Hakkar
by
7.2k points