6.7k views
4 votes
A marble rolls with a speed of 15 m/s and has a momentum of 0.15 kg*m/s. What is its mass?


1 Answer

4 votes

Answer:

m = 0.01 kg

Step-by-step explanation:

Given that,

Momentum of the marble, p = 0.15 kg-m/s

Speed of the marble, v = 15 m/s

We need to find its mass. We know that,

Momentum, p = mv

Where

m is the mass


m=(p)/(v)\\\\m=(0.15)/(15)\\\\m=0.01\ kg

So, the mass of the marble is equal to 0.01 kg.

User Lexspoon
by
7.1k points