Answer:
Mixing= $115,199.7
Bottling= $76,799.8
Step-by-step explanation:
First, we need to calculate the allocation rate for Administrative costs:
Allocation rate= total estimated costs for the period/ total amount of allocation base
Allocation rate= 192,000 / (330 + 220)
Allocation rate= $349.09 per employee
Now, we can allocate costs:
Mixing= 330*349.09= $115,199.7
Bottling= 220*349.09= $76,799.8