Answer:
$16400
$8200
Step-by-step explanation:
Depreciation expense using the double declining method = Depreciation factor x cost of the asset
Depreciation factor = 2 x (1/useful life)
Depreciation factor = 2/4 = 0.5
Depreciation expense in year 1 = 0.5 x $32,800 = $16,400
Book value at the beginning of year 2 = $32,800 - $16,400 = $16400
Depreciation expense in year 2 = 0.5 x $16,400= $8200