86.5k views
4 votes
Danny bought 6 ounces of sunflower seeds for $2.64. How much did 1 ounce of sunflower seeds cost?

User Lox
by
8.4k points

2 Answers

3 votes

if u divide 2.64/6 you I'll get 0.44 so each ounce iof sunflower seeds will be $0.44.

User Harsh Kanakhara
by
9.5k points
3 votes
2.64 divided by 6 equals 0.44. one ounce costs 44 cents
User BoD
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.