153k views
4 votes
Can someone help me with this ASAP quickly please.

WILL REPORT IF YOU PUT A LINK


Gina bought three packets of crisps. She received $1.40 change from $5.00.

What is the cost of each packet?

User Pfunk
by
5.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Each packet cost $1.20

Explanation:

$5 - $1.40 = $3.60

Divide $3.60 by 3 and you get $1.20.

User Chris Werner
by
5.7k points