117k views
12 votes
Calculate the unit rate for each option and determine which one is the best buy.

$800 for 33 pairs of shoes

$625 for 25 pairs of shoes

1 Answer

0 votes
Answer :
Unit rate for $800 for 33 pairs of shoes is $24.24
Unit rate for $625 for 25 pairs of shoes is $25.00
The best option is $800 for 33 because the price per shoe is cheaper.
User Edward Hasted
by
5.2k points