menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Calculate the unit rate for each option and determine which one is the best buy. $800 for 33 pairs of shoes $625 for 25 pairs of shoes
asked
Jun 18, 2023
117k
views
12
votes
Calculate the unit rate for each option and determine which one is the best buy.
$800 for 33 pairs of shoes
$625 for 25 pairs of shoes
Mathematics
college
Rishab Surana
asked
by
Rishab Surana
4.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
Answer :
Unit rate for $800 for 33 pairs of shoes is $24.24
Unit rate for $625 for 25 pairs of shoes is $25.00
The best option is $800 for 33 because the price per shoe is cheaper.
Edward Hasted
answered
Jun 23, 2023
by
Edward Hasted
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org