138k views
0 votes
You can buy a 6 back of Gatorade for $4.99 or you can buy 1 for $0.89. Which is

the better buy?
6 for $4.99
1 for $0.89

2 Answers

4 votes

Answer:

6 for 4.99

Explanation:

.89 x 6= 5.34

User Demetre
by
4.3k points
4 votes

Answer: 6 for $4.99

Step-by-step explanation: You would be better off buying 6 for $4.99 because the unit rate of each bottle is cheaper. You can find the unit rate by dividing 4.99 by 6 which equals .83

If you were to buy 6 for .89 you would end up spending $5.34.

Hope this helps :)

User Claymation
by
5.3k points