Answer:
200 miles
Explanation:
Given data
cost of car rental per day= $40
cost per mile= $0.22
We are told that the budget is $84
The expression for the total cost is given as
y= 40+0.22x
where x = the distance travelled
now for y=$84, by substituting we can get x
84=40+0.22x
84-40=0.22x
44=0.22x
divide both sides by 0.22
x= 44/0.22
x=200
Hence the distance that $84 will go is 200 miles