187k views
4 votes
Pls pls pls help!!!!!!

Pls pls pls help!!!!!!-example-1
User Asmor
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

9514 1404 393

Answer:

  • ornament area = 379.8 cm²
  • paint needed: 114 bottles

Explanation:

The surface area of one cone with slant height s and radius r is ...

SA = πr² +πrs = πr(r+s)

For the cone that is half an ornament, the surface area is ...

SA = (3.14)(4.2 cm)(4.2 cm + 10.2 cm) = 189.9072 cm²

The area of one ornament is the area of two cones:

one ornament area = 2×189.9072 cm² ≈ 379.8 cm²

60 ornaments will be 120 cones, so will have a total surface area of ...

total area = 120(189.9072 cm²) = 22,788.864 cm²

__

If one bottle of paint will cover 201 cm², then the number of bottles of paint required is ...

(22788.864 cm²)/(201 cm²/bottle) ≈ 113.4 bottles

User Mikael Engver
by
7.1k points