210k views
3 votes
Marla bought 12 books for $27.60. What is the price per book?

User Corkey
by
5.4k points

2 Answers

6 votes

Answer:

2.3

Explanation:

27.6/12

User Ovilia
by
6.1k points
2 votes

Answer: $2.30

Explanation:

Because if we do $27.60 divided by 12 we get 2.3 which then means 1 book cost $2.30

HOPE THIS HELPS ^^

User Zhang Chao
by
5.5k points