105k views
3 votes
April can buy a package of 8 folders for $2.40. What is the unit price for this package?

1 Answer

3 votes

Answer:

0.3

Explanation:

to get the unit rate you must divided

2.40 by 8

2.40/8=0.3

User Karel
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories