84.2k views
0 votes
The cost of 12 oranges and 7 apples is 5.36. Eight oranges and 5 apples cost 3.68. Find the cost of each

User MarkovskI
by
8.0k points

1 Answer

6 votes
12o + 7a = 5.36
8o + 5a = 3.68
a ≈ 0.32
o ≈ 0.26
User Paul Armstrong
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories