208k views
4 votes
A large box of cereal has 26.8 ounces costs $5.79. A small box of the same cereal has 19 ounces and costs 4.19. Which box of cereal is the better buy

User Sana Sana
by
8.0k points

1 Answer

1 vote

Answer:

A small box of the same cereal has 19 ounces and costs 4.19.

Explanation:

In the first case, you have $3.37 per 15.3 ounces

Thus take 3.37 / 15.3 and you get $0.2203 per ounce or 22 cents per ounce

In the second case, you have $4.59 per 20 ounces

Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce

So the smaller box actually has a slightly cheaper cost per ounce associated with it.

User Baudsp
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.