119k views
18 votes
If something is 50% efficient, how many joules of wasted energy will there be if 750J of energy is put in?

1 Answer

6 votes

Answer:

375J of wasted energy

Step-by-step explanation:

Efficiency=work output/work input×100%

50=w.o/750×100

750×50=100w.o

w.o=750×50/100

w.o=75×5

w.o=375J

Wasted energy=750J-375J

=375J

Aliter

If the machine is 50% efficient then it is also 50% inefficient

50%×750J=375J

User Peter Cordes
by
6.8k points