Answer:

Step-by-step explanation:
= Mass of bullet = 4 g
= Mass of block = 1.3 kg
= Coefficient of friction = 0.17
= Displacement of block = 0.24 m
= Velocity of bullet
= Velocity of combined mass
= Acceleration due to gravity =

The energy balance of the system is given by

As the momentum is conserved in the system we have

The initial speed of the bullet is
.