105k views
5 votes
Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​

User Tounaobun
by
8.0k points

2 Answers

7 votes

Answer:

.52¢

Explanation:

One apple cost 52 cents. The expression below represents the cost of an apple.

5a =2.60

5a/5= 2.60/5

a =0.52

User Mager
by
8.5k points
4 votes

Answer:

Each apple costs $0.52.

Explanation:

Christ spent a total of $2.60 for 5 apples. We want to find the cost of one apple.

To find this: total cost/total apples

2.60/5 = 0.52

Each apple costs $0.52.

Let's check our answer.

If one apples costs $0.52, 5 apples should cost 0.52 • 5

0.52 • 5 = 2.60

This is how much Christ spent; therefore your answer is correct.

Hope this helps!

User Oleg Koshkin
by
9.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.