67.3k views
5 votes
Jordan spent $4.94 on onions that cost $0.65 per pound.

How many pounds of onions did he buy?

User Smnh
by
8.4k points

2 Answers

1 vote
It would be 7.8 pounds maybe
User Auguste
by
7.7k points
5 votes

Answer:

7.6 pounds

Explanation:

x = per pound

Equation:

0.65x = 4.94

x = 7.6

User Ajbraus
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.