31.2k views
2 votes
A beaker contains 1.0 M NaOH(aq) solution. To produce a NaOH(aq) solution of molar concentration 0.20 M, we transfer 2.0 ml (cm^3) out of this beaker into a 25 ml cylinder and add distilled water until the total volume reading becomes

A) 12ml
B)10ml
C)8ml
D)5ml
E)2ml

1 Answer

2 votes

Answer: B) 10 ml

Step-by-step explanation:

According to the dilution law,


M_1V_1=M_2V_2

where,


M_1 = molarity of stock
NaOH solution = 1.0 M


V_1 = volume of stock
NaOH solution = 2.0 ml


M_1 = molarity of dilute
NaOH solution = 0.20 M


V_1 = volume of diluted
NaOH solution = ?

Putting in the values we get:


1.0* 2.0=0.20* V_2


V_2=10ml

Therefore, final volume reading is 10 ml

User Nick Martyshchenko
by
7.0k points