71.1k views
2 votes
A 6-pack of dish towels costs $21.36. What is the unit price?

2 Answers

0 votes

Answer:

$3.56

Explanation:

Divide 21.36 by 6 and you get 3.56

User Mark PM
by
8.9k points
1 vote

Answer:

d = $3.56

Explanation:

d = the cost of each towel

6d = 21.36

/6 /6

d = $3.56

Check your answer:

6d = 21.36

6(3.56) = 21.36

21.36 = 21.36

Hope this helps!

User Alice Young
by
7.8k points

Related questions

asked Feb 12, 2021 168k views
Nerxis asked Feb 12, 2021
by Nerxis
7.5k points
2 answers
5 votes
168k views
asked Jul 13, 2023 125k views
Noctua asked Jul 13, 2023
by Noctua
8.6k points
2 answers
8 votes
125k views