Answer:
60,000 kgm/s
Step-by-step explanation:
momentum equation,
momentum = mass × velocity.
mass = 2000kg
velocity = 30m/s
when multipled you get = 60,000 kgm/s
hope it helps. :)
7.8m questions
10.4m answers