134k views
1 vote
Rate per hour Rs.1.50 per hour Time allowed for job = 20 hours Time taken = 15 hours Calculate the total earnings of the worker. . under the Halsey Plan.​

1 Answer

7 votes

Answer:

Rs. 22.5

Explanation:

Given that Rate per hour is Rs.1.50, then;

1hour = Rs. 1.50

If time taken to work is 15hrs, then;

15hrs = x

Divide both expressions

1/15 = 1.50/x

Cross multiply

1 * x = 1.50 * 15

x = 22.5

Hence the total earning of the worker is Rs. 22.5

User Kornfridge
by
7.5k points