207k views
17 votes
A 15 pound bag of dog food costs $27.99. What is the cost per pound? Round your answer to the nearest penny

User Muzz
by
7.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

the answer is around 1.87 cents

User Soundslikeodd
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories