menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 15 pound bag of dog food costs $27.99. What is the cost per pound? Round your answer to the nearest penny
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 15 pound bag of dog food costs $27.99. What is the cost per pound? Round your answer to the nearest penny
asked
May 13, 2023
207k
views
17
votes
A 15 pound bag of dog food costs $27.99. What is the cost per pound? Round your answer to the nearest penny
Mathematics
high-school
Muzz
asked
by
Muzz
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer:
the answer is around 1.87 cents
Soundslikeodd
answered
May 20, 2023
by
Soundslikeodd
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org